Uhyggelige varsler om Nordkorea
Sydkoreansk efterretningstjeneste siger, at Nordkorea tilsyneladende igen har sendt soldater til Rusland
Nordkorea ser ud til at have sendt flere nordkoreanske styrker til Rusland.
Sådan lyder det fra Sydkoreas efterretningstjeneste ifølge den sydkoreanske tv-station YTN, skriver Reuters natten til torsdag dansk tid.
Ifølge meldingerne fra YTN skal de nordkoreanske soldater allerede være ankommet til Kursk-regionen, som ligger i det sydvestlige Rusland nær grænsen til Ukraine.
Mere end 10.000 soldater
Det står ikke klart, hvor mange soldater det skal dreje sig om, eller hvornår soldaterne skal være kommet til Kursk.
Tidligere har NIS sagt, at Nordkorea i alt har sendt mere end 10.000 soldater til Rusland for at kæmpe med Rusland i krigen.
Formålet har blandt andet været at hjælpe Rusland, efter at Ukraine ved en overraskende offensiv i august rykkede ind i Kursk.
Tidligere denne måned lød det dog også, at nordkoreanske soldater, som tidligere har kæmpet sammen med russiske soldater ved frontlinjen i Kursk, ikke har deltaget i kampe siden midten af januar.

Rykket til frontlinjen
Ukraine har hævdet, at de nordkoreanske soldater har trukket sig, efter at de har lidt store tab.
En talsperson for NIS siger ifølge Reuters natten til torsdag, at nordkoreanske soldater atter er rykket til frontlinjen.
Dertil ser det ud til, at "yderligere udsendelser af styrker har fundet sted", siger talspersonen.
- Hvor mange, der er tale om, bliver stadig vurderet, siger talspersonen.
Forsvarsaftale
Hverken Rusland eller Nordkorea har bekræftet meldingerne.
I december sidste år indgik Rusland og Nordkorea en forsvarsaftale.
Vesten frygter, at samarbejdet mellem Rusland og Nordkorea betyder, at Nordkorea i byttehandel for sine soldater får indsigt i Ruslands ekspertise, der kan hjælpe landet med at opruste med atomvåben.