Rejser og tidlig pension: Sådan kan du spare op til drømmene

Seks ud af ti danskere sparer op til at rejse, mens hver femte drømmer om tidlig pension. Planlægning og tidshorisont er nøglen til succes

SÅDAN SPARER DU PÅ BENZINEN
SÅDAN SPARER DU PÅ BENZINEN
AfspilningshastighedNormal
Skift videokvalitet-
Afspilningshastighed
0.25
0.5
0.75
Normal
1.25
1.5
1.75
2
Slå lyden til
00:00
/
01:01
LIVE
Kilde: Newsbreak.dk
Offentliggjort

Sådan sparer du op til rejser og tidlig pension

En undersøgelse fra YouGov for Nordea viser, at seks ud af ti voksne danskere drømmer om at rejse og sparer op til det. Privatøkonomisk ekspert Betina Grimstrup anbefaler at lave en detaljeret plan for rejseomkostninger og overveje investeringer, hvis tidshorisonten er over tre år.

For dem, der drømmer om tidlig pension, er tidlig planlægning afgørende. Godt hver femte dansker mellem 30 og 59 år sparer op til at trække sig tidligere tilbage fra arbejdsmarkedet, og det kræver overvejelse af alternative opsparingsformer ud over traditionelle pensionsordninger.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Mange drømmer om at pakke kufferten og udforske verden eller om tidlig tilbagetrækning fra arbejdet for at nyde livet i eget tempo.

Faktisk er rejseoplevelser er en af de mest udbredte drømme, viser en undersøgelse, som YouGov har lavet for Nordea. Her svarer godt seks ud af ti voksne danskere, at de sparer op til drømmen om at rejse.

Hvis du går rundt med den samme drøm, bør du begynde med at få lagt en plan for, hvor du vil hen, hvor lang tid du vil rejse, og hvad du skal opleve. Sådan lyder rådet fra privatøkonomisk ekspert i Nordea Betina Grimstrup.

De større poster 

- Derefter kan man prøve at finde ud af, hvad de større poster, såsom transport, ophold, mad og oplevelser, vil koste, tilføjer hun.

Hun anbefaler desuden, at du tænker over, hvilke udgifter du fortsat skal betale, mens du rejser.

Det betyder også noget, hvornår du vil rejse.

- Tidshorisonten har nemlig betydning for, hvilke muligheder man har for at få sin opsparing til at vokse, siger hun og fortsætter:

Mange danskere drømmer om flere rejseoplevelser. En god opsparingsplan er afgørende for at gøre drømmen til virkelighed, siger privatøkonomisk ekspert i Nordea Betina Grimstrup.

Investering 

- Er der mere end tre år, til pengene skal bruges, vil jeg anbefale, at man investerer sin opsparing. Man kan søge rådgivning eller kaste sig ud i at investere selv.

Ifølge Betina Grimstrup skal du være opmærksom på, at alle investeringer er forbundet med en vis risiko. Hun råder derfor til, at du spreder din risiko og undgår at investere alle pengene i én enkelt aktie.

- En anden mulighed er at jagte den bedste indlånsrente på en opsparingskonto. Man kan begynde med at spørge sin egen bankrådgiver, hvor høj en indlånsrente banken kan tilbyde, hvis tidshorisonten eksempelvis er under tre år, siger hun.

Tidlig pension 

En anden drøm, som mange voksne danskere fortsat har, er at trække sig tidligere fra arbejdsmarkedet - altså tidlig pension.

Godt hver femte dansker mellem 30 og 59 år har svaret i YouGovs undersøgelse, at de sparer op til at gå tidligere pension eller gå ned i arbejdstid.

Men også her skal der forberedelse til, fortæller Betina Grimstrup.

- Hvis drømmen er at trække sig tilbage fra arbejdsmarkedet før tid, er det en fordel at planlægge i god tid. For jo tidligere, beslutningen træffes, desto flere år har man til at booste sin opsparing, siger hun.

En udbredt drøm blandt danskerne er at gå tidligere på pension. Hvis du har en partner, og den ene af jer bliver pensioneret først, skal der især planlægning og opsparing til, vurderer Betina Grimstrup, hvis I drømmer om at trække jer tilbage på samme tidspunkt.

FAKTA: Det drømmer vi om

* De fleste danskere sparer op til én eller flere drømme.

* Seks ud af ti danskere sparer op til drømmen om at rejse. Denne drøm er den hyppigste. For den yngre del af befolkningen fra 18 til 39 år svarer 71 procent, at de sparer op til rejsedrømmen.

* 34 procent har svaret, at de sparer op til en økonomisk buffer til uforudsete udgifter.

* I aldersgruppen 30 til 59 år sparer hver femte op til drømmen om at trække sig tidligere fra arbejdsmarkedet.

Kilde: YouGovs undersøgelse for Nordea. Der er gennemført interview via internettet med 2139 danskere over 18 år.

Begrænser adgang 

- Det er dog vigtigt at tænke i andre opsparingsformer ud over den traditionelle pensionsopsparing. For udbetaling af pensionsordninger er lovreguleret, og det begrænser adgangen til pengene.

Hvis du har en partner, og den ene af jer bliver pensioneret først, skal der især planlægning og opsparing til, vurderer hun, hvis I drømmer om at trække jer tilbage på samme tidspunkt.

Powered by Labrador CMS