Det skal være helt ulovligt

På baggrund af anbefalinger fra kommission vil børne- og undervisningsminister indføre mobilforbud i skoler

Sådan Bliver En Lov Til I Danmark
Sådan Bliver En Lov Til I Danmark
AfspilningshastighedNormal
Skift videokvalitet-
Afspilningshastighed
0.25
0.5
0.75
Normal
1.25
1.5
1.75
2
Slå lyden til
00:00
/
01:32
LIVE
Kilde: Newsbreak.dk
Offentliggjort Sidst opdateret

Regeringen foreslår mobilforbud i skoler

Regeringen planlægger at forbyde mobiltelefoner og private tablets i skoler og fritidshjem. Dette sker som en del af en lovændring, der understøtter Trivselskommissionens anbefalinger.

Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye understreger behovet for fordybelse i skolen. Selvom mange skoler allerede har retningslinjer, viser undersøgelser, at elever stadig bliver distraheret af digitale enheder.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Regeringen vil forbyde mobiltelefoner og andre private tablets i landets skoler og på fritidshjem med en lovændring.

Det siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) til Politiken.

- Der er altid tusind undtagelser, men vi bør diskutere ud fra en hovedregel om, at mobiltelefoner og private tablets ikke hører hjemme i skolen - hverken i pauserne eller i undervisningen, siger han til avisen.

Trivselskommissionens anbefalinger

Der er ifølge Mattias Tesfaye et behov for, at der er plads til fordybelse i skolen.

Ministerens melding tager udgangspunkt i en af Trivselskommissionens anbefalinger, som præsenteres af kommissionen tirsdag formiddag.

Her lyder det, at alle grundskoler skal være mobilfrie. Det har regeringen valgt at bakke op om, siger Tesfaye.

Trivselskommissionen blev nedsat i 2023 af statsminister Mette Frederiksen (S) for at undersøge den stigende mistrivsel blandt børn og unge.

Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) vil indføre mobilforbud i skoler og fritidshjem, skriver Politiken.

Tideligere afvist 

Tidligere har regeringen afvist at indføre et mobilforbud i skolerne ved lov.

En undersøgelse fra Børne- og Undervisningsministeriet i efteråret viste, at mere end hver tredje elev i 6. og 8. klasse oplevede at blive distraheret af digitale enheder som mobiltelefoner i undervisningen.

Samme undersøgelse viste, at forstyrelserne skete, selv om 84 procent af skolerne har retningslinjer for brugen af mobiltelefoner i skoletiden.

Hos Skolelederforeningen er man ikke begejstret for udsigten til et nationalt forbud.

Forstår ikke grunden 

Formand for Skolelederforeningen, Dorte Andreas, siger til Politiken, at hun ikke forstår grunden til et mobilforbud, da langt de fleste skoler allerede har en mobilpolitik.

Dorte Andreas mener, at der er stor forskel på, om forbuddet er politisk besluttet, eller om det er den enkelte skoles beslutning.

Mobilforbuddet er en af Trivselskommissionens i alt 35 anbefalinger. Flere af dem handler ifølge Politiken om børn og unges adgang til skærme og sociale medier.

Kommissionen vil også anbefale, at børn ikke får en smartphone eller egen tablet, før de er fyldt 13 år.

Powered by Labrador CMS