Børn ramt af politiets tåregas

Østjyllands Politi siger undskyld for gener ved øvelse. Vindretning gav "uønskede udfordringer"

Politiets uniformer
Politiets uniformer
AfspilningshastighedNormal
Skift videokvalitet-
Afspilningshastighed
0.25
0.5
0.75
Normal
1.25
1.5
1.75
2
Slå lyden til
 
00:00
/
01:41
LIVE
Offentliggjort Sidst opdateret

Politiets øvelse forårsager ubehag i Aarhus

Politiets øvelse i Aarhus førte til ubehag for børn og voksne på grund af tåregas.

Østjyllands Politi undskylder for generne og forsikrer, at ingen kom alvorligt til skade.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Børn og voksne blev udsat for tåregas torsdag formiddag, da politiet holdt øvelse i det vestlige Aarhus.

Østjyllands Politi beklager i en pressemeddelelse, de gener det har givet.

Følgerne var svie i øjnene og kriller i halsen, oplyser politiet, hvor en chef i en udtalelse siger undskyld.

- Vi er meget ærgerlige

- Vi er naturligvis meget ærgerlige over de uhensigtsmæssige gener, som børn og voksne i en institution i dag har oplevet, og vi beklager naturligvis, at vores øvelse har medført kortvarigt ubehag hos borgerne, siger politiinspektør Brian Voss Olsen.

Politiet siger, at ingen er kommet alvorligt til skade. Umiddelbart er der ingen henvendelser om borgere, der har fået problemer med at trække vejret, lyder det.

Vindretning overraskede politiet

Åbenbart kom vindretningen bag på politiet.

I pressemeddelelsen oplyser politiet ikke antallet af børn og voksne, som blev ramt af CS-gassen. Heller ikke alderen på de ramte informerer politiet om.

For en sikkerheds skyld er en ambulance rykket ud til Ellehøjskolen på Jernaldervej.

Powered by Labrador CMS