Biltyve skaber kaos

Kørte galt - og så kom der gang i løjerne

Offentliggjort

Betjente fra Østjyllands Politi blev natten til tirsdag i den grad holdt beskæftiget af biltyve, som både forulykkede og stak af.

- Natten til tirsdag kl. 03.38 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der var sket et færdselsuheld på Vesterbro ved Borridsø i Thorsø, hvor en bil angiveligt var kørt ud i rabatten og efterfølgende ind i nogle træer, hedder det i døgnrapporten.

Høje brag

Episoden havde medført et højere brag, men da anmelderen – som havde overhørt uheldet – var kommet lidt tættere på bilen, var den blevet forladt og stod mennesketom med åben bagdør.

 Politiet ankom nogle få minutter senere, og et opslag i politiets systemer viste, at den forulykkede bil var blevet meldt stjålet i en anden politikreds. 

- Der blev derfor foretaget sporsikring i bilen og sikret diverse effekter med relevans for sagen.

 Kort tid efter kunne en anden patrulje fra Østjyllands Politi melde til kollegerne over radioen, at de havde foretaget anholdelse af to personer, der var blevet truffet i nærheden med mudder på både sko og bukser, og som ikke kunne redegøre for deres færden i området, hedder det videre i døgnrapporten.

Blev sigtet

 De to personer – en 24-årig mand og en 17-årig ung kvinde – blev samtidig sigtet for at have stjålet et andet køretøj fra en nærliggende adresse. 

Den 17-årige kvinde blev desuden fundet i besiddelse af en mindre mængde amfetamin og sigtet for besiddelse af narko. 

Den 24-årige blev sigtet for kørsel uden førerret.

Ny mand dukker op

 Kort tid efter ankom en 26-årig mand til uheldsstedet på Vesterbro i endnu en personbil, der også viste sig at være stjålet fra den samme nærliggende adresse, hvorfra den ene af de to øvrige stjålne biler også netop var blevet taget fra.

 Den 26-årige mand blev derfor også anholdt, sigtet for brugstyveri af to forskellige køretøjer.

 Den 26-årige blev derudover også sigtet for kørsel uden førerret og for i forening med de to øvrige personer i sagen at have stjålet diverse værktøj – som politiet fandt i den ene af bilerne – fra et ukendt sted.

Powered by Labrador CMS