Nye oversvømmelser truer

Jylland, Fyn, dele af Sjælland samt Lolland-Falster har udsigt til kraftig regn i løbet af søndag

Stormflod, vejr, oversvømmelse, regn, vejret
Offentliggjort Sidst opdateret

Meldinger om kraftig regn har skærpet risikoen for, at vandmasser søndag kan komme til at skabe nye oversvømmelser flere steder i landet.

I Østjylland har brandvæsenet siden lørdag hjulpet med at pumpe vand i Odder syd for Aarhus.

Desuden har man et øje på Solbjerg og Viby i samme område.

Det siger Jesper Hansen, der er brandvæsenets operationschef.

Store mængder vand

- Der er ikke tale om deciderede oversvømmelser i Odder, men vi er der for at hjælpe med flowet af vand lige nu.

I løbet af søndag er der særligt udsigt til store mængder vand i Jylland, på Fyn samt på det sydvestlige Sjælland og på Lolland-Falster. Det viser en oversigt, som TV 2 har lavet.

Torsdag blev den mest regnfulde novemberdag nogensinde i Danmark siden de første målinger i 1874. Her ses et billede fra København. (Arkivfoto).

Beredskabsstyrelsen hjælper til, når pumpeopgaver opstår.

Vådeste oktober i 25 år

Styrelsen oplyser, at regnen også har skabt udfordringer i Nexø på Bornholm i weekenden. Her er man søndag i gang med at pumpe vand, lyder det.

De seneste måneder har nedbøren væltet ned over Danmark i en grad, så oktober endte som den vådeste oktober i 25 år.

Østjyllands Brandvæsen oplever flere steder, at jorden efterhånden er helt mættet af de massive mængder vand, lyder det.

Kan ikke komme af med vandet

- Så det er jo vores næste problem, for det betyder, at der ikke er mange steder, hvor man kan pumpe vandet han, siger Jesper Hansen

- Derfor er dialogen med kommunerne også vigtig, for vi kan ikke blive ved med at pumpe vand. Vi risikerer bare at pumpe det i ring. Og så skaber vi bare et problem et nyt sted.

Stormflod

  • Det er Stormrådet, der afgør, om der har været stormflod i Danmark.
  • Normalt dækker forsikringer på huse og ejendomme ikke skader som følge af stigende vandstand.
  • Men hvis Stormrådet når frem til, at der har været stormflod, kan man søge erstatning fra den offentlige stormflodsordning.
  • Stormflod er oversvømmelse som følge af en ekstrem høj vandstand i havet. Betingelsen for at erklære stormflod er, at den statistisk sker sjældnere end hvert 20. år.
  • Stormrådet afgør, hvorvidt der har været stormflod i et område på et bestemt tidspunkt. Det sker i samarbejde med DMI og Kystdirektoratet.
  • Stormrådet har ni medlemmer. Det består af en uafhængig formand samt repræsentanter for kommuner, ministerier, forsikringsselskaber og Forbrugerrådet.
  • Der kan ikke ydes erstatning for stormflod ved skader sket i områder, der ikke er omfattet af Stormrådets afgørelse.
  • Bor man i et område berørt af stormflod, har man to måneder til at anmelde skaderne.

Kilde: Stormrådet/Ritzau

Tidligere har Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) meddelt, at 2023 kan ende som et rekordvådt år.

Ny regnrekord i november

Det kræver, at der falder nogenlunde normale mængder regn i november og december, lød det i den forbindelse.

November har allerede budt på en rekord.

Den faldt torsdag, der endte som den mest regnfulde novemberdag nogensinde i Danmark siden de første målinger i 1874.

Powered by Labrador CMS