Kultur

Voldsomt vejr ændrer planer for tv-optagelser

Vært Sarah Grünewald og bagedystdeltageren Rosa Kildahl og de andre medvirkende i tv-programmet "Over Atlanten" er tvunget i havn af voldsomt vejr.

På grund af udsigt til kraftigt uvejr er båden, hvor optagelserne til tv-programmet “Over Atlanten” på Kanal 5 netop nu finder sted, blevet omdirigeret.

Det betyder, at de fem kendisser og den resterende besætning om bord, som i programmet skal sejle over Atlanten, har været nødsaget til at ændre kurs og søge i havn på Azorerne, som er en portugisisk øgruppe.

– Vi har netop fået besked fra Atlanterhavet om, at turen er blevet omdirigeret fra sin rute mod Lissabon på grund af vejrmæssige udfordringer, siger Kristian Rosasco, der er programdirektør ved Warner Bros. Discovery Danmark, i en pressemeddelelse.

Under turens sidste del med slutdestination Lissabon, Portugals hovedstad, vurderede skibets kaptajn, den erfarne OL-vinder Jesper Bang, at det ikke var forsvarligt at fortsætte.

Derfor tog han altså beslutningen om at søge mod havn.

– Vores deltageres og produktionsteams sikkerhed og trivsel er altid højeste prioritet. Vi er derfor taknemmelige for vores erfarne og handlekraftige kaptajn Jesper Bangs beslutning om at ændre kurs og sejle mod Azorerne, lyder det videre i pressemeddelelsen fra programdirektøren.

Båden forventes at være i havn inden for 24 timer, bliver der oplyst i pressemeddelelsen.

Med i sæson 4 af “Over Atlanten” er tv-vært Sarah Grünewald, Rosa Kildahl fra “Den Store Bagedyst” og “Vild med dans”, musiker og rapper Branco, Youtuber Rasmus Brohave, skuespiller Jonathan Harboe og kok Nikolaos Strangas.

/ritzau/

Back to top button

Bruger du Adblocker?

Please consider supporting us by disabling your ad blocker