Mand fundet i live efter fem dage
Fem dage efter jordskælvet er en hotelmedarbejder blevet reddet ud fra ruinerne af et hotel i Naypyidaw
En 26-årig mand er onsdag blevet reddet ud i live fra et sammenstyrtet hotel i Myanmars hovedstad, Naypyidaw, - fem dage efter et kraftigt jordskælv ramte landet.
Det oplyser brandmyndigheder og landets militærjunta.
Ved bevidsthed
Manden, der arbejdede på hotellet, blev reddet ud af murbrokkerne af redningshold, der bestod af redningsfolk fra Myanmar og Tyrkiet.
Hotelmedarbejderen var ved bevidsthed, da redningsfolkene trak ham ud gennem et hul i murbrokkerne og placerede ham på en båre. Det viser en video, som brandvæsenet i Myanmar har lagt på det sociale medie Facebook.
2719 dræbt
Det kraftige jordskælv, der er blevet målt til en styrke på 7,7, ramte Myanmar fredag eftermiddag lokal tid.
I Myanmar er mindst 2719 personer blevet dræbt og mere end 4500 kommet til skade som følge af et jordskælvet. Det fortalte lederen af landets militærjunta, Min Aung Hlaing, tirsdag.