Udland

Tysk inflation bed sig fast på højt niveau i februar

Forbrugerpriserne i Tyskland var 8,7 procent højere i februar end samme måned i 2022, viser inflationstal.

Inflationen i Tyskland var i februar 8,7 procent.

Det oplyser det føderale, tyske statistikbureau, Destatis, i en meddelelse på sin hjemmeside.

Dermed var forbrugerpriserne 8,7 procent højere end i februar 2022.

Inflationen har bidt sig fast på et højt niveau. Den var således på et tilsvarende niveau i januar i Tyskland.

– Inflationen forbliver på et højt niveau, siger Ruth Brand, der er præsident for det føderale statistiske kontor i Wiesbaden i Tyskland.

– Husholdningerne mærkede også virkningerne af højere fødevarepriser i februar, da de steg endnu mere end energipriserne.

Priserne på energi og især fødevarer er steget markant i Tyskland og resten af Europa, siden Rusland invaderede Ukraine i februar sidste år.

Udviklingen hænger sammen med flere forhold.

Dels er der indført sanktioner mod Rusland, som blandt andet betyder, at EU-landene ikke importerer russisk olie og kul.

Selv om der stadig importeres naturgas fra Rusland, er mængden af gas, der leveres fra Rusland til det øvrige Europa, mindsket markant.

Samtidig har der mange steder været problemer med flaskehalse i forbindelse med leveringen af forbrugervarer.

Og så har de højere energipriser generelt ført til, at der er højere omkostninger både ved at producere varer, transportere og sælge dem. Det er noget, som i sidste ende smitter af på priserne.

Derfor har man i løbet af det seneste år registreret usædvanligt høje inflationstal på tværs af Europa.

Ifølge cheføkonom i Dansk Industri Allan Sørensen er den fortsat høje inflation dårligt nyt for tysk økonomi.

– Det går helt klart for langsomt med at få inflationen ned i Tyskland. Det er afgørende for tysk økonomi, at inflationen begynder at aftage en del i løbet af året, siger Allan Sørensen i en skriftlig kommentar.

Også hos Dansk Erhverv ser man med bekymring mod Tyskland og den fortsat høje inflation. Det fortæller cheføkonom Tore Stramer.

Han påpeger, at den økonomiske situation i Tyskland har stor betydning for økonomien og virksomhederne i Danmark.

– En fortsat overraskende høj inflation vil potentielt kunne skubbe tysk økonomi ud i en recession her i 2023.

– Det vil bestemt ikke være en god nyhed for dansk økonomi, da Tyskland i øjeblikket er vores andetstørste eksportmarked, siger Tore Stramer i en skriftlig kommentar.

Konkret udgjorde den danske eksport til Tyskland 171 milliard kroner sidste år, hvilket ifølge Dansk Erhverv understøttede cirka 90.000 danske job.

/ritzau/

Back to top button

Bruger du Adblocker?

Please consider supporting us by disabling your ad blocker