X Factor-Tamam er død
Den tidligere X Factor-deltager døde af sine kvæstelser onsdag aften.

En alvorlig bilulykke søndag morgen 9. maj, har nu kostet den populære sangerinde livet.
26-årige Tamam Kvadrani Abukar har ligget i respirator, efter hun søndag morgen blev med stor kraft slynget ud af bilen, da den kørte galt. Onsdag aften afgik hun ved døden.
– Jeg kan bekræfte, at kvinden fra ulykken i søndags her onsdag aften klokken 19.11 er afgået ved døden, siger vagtchef ved Københavns Vestegns Politi, Henrik Andreasen, til Newsbreak.dk.
Om det var familiens valg at slukke for respiratoren, kan Henrik Andreasen ikke udtale sig nærmere om på nuværende tidspunkt.
Mandag sagde Tamams bror, Mohamed Kvadrani Abukar, til Newsbreak.dk.:
– Der er ikke noget nyt. Vi har en aftale med lægen ved 14-tiden, så ved vi mere. Og allerede dengang vidste man, at prognoserne var meget dårlige. På trods af det, var der dog et enkelt lyspunkt:
– Hun er kendt over hele Danmark, og der er mange, der elsker hende. Det er selvfølgeligt dejligt med al den støtte og opbakning, sagde Mohamed Abukar mandag.
Fatal beslutning
Det var en beslutning om i sidste øjeblik at dreje fra i et motorvejskryds, som var medvirkende til den alvorlige ulykke, der fandt sted tidligt søndag morgen i motorvejskrydset, hvor man kan køre fra E20 til Motorring 3 ved Avedøre. Tamam Kvadrani Abukar blev slynget ud af bilen, da den forulykkede.
– De er forulykket i “sneglen”, hvor man fuldstændig ændrer retning, og det ser ud til at være sket så sent i forløbet, at bilen ikke har kunne følge med, har vagtchef ved Københavns Vestegns Politi, Jens Møller, tidligere sagt til Newsbreak.dk.
Kurven snor sig i en vinkel på omkring 270 grader, så fart har haft afgørende betydning for ulykken. Og nu altså med fatalt resultat.
Politiet mener, at hun kørte uden at være fastspændt med sikkerhedsselen, men det spørgsmål skal nu afgøres af en bilinspektør.