Tauson risikerer hård modstand

Vinderen af opgøret mellem Naomi Osaka og Camila Osorio står over for Clara Tauson i Indian Wells

Offentliggjort Sidst opdateret

Clara Tauson står over for udfordringer i Indian Wells

Clara Tauson, der er seedet som nummer 22, kan få en udfordrende start ved Indian Wells, da hun møder vinderen af kampen mellem Naomi Osaka og Camila Osorio. Osaka, en tidligere verdensetter med fire grand slam-titler, har haft en pause fra tennis, men er stadig en stærk modstander.

Hvis Tauson vinder sin første kamp, kan hun i tredje runde møde den niendeseedede Mirra Andreeva, som for nylig besejrede hende i Dubai. Turneringen, der spilles på hardcourt i USA, er en af forårets store begivenheder og rangerer lige under de fire grand slam-turneringer.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

Trods sin seedning og gode placering på verdensranglisten kan tennisspilleren Clara Tauson få hård modstand allerede i første kamp ved Indian Wells.

Danskeren, som sidder over i første runde, står over for vinderen af dysten mellem japanske Naomi Osaka og colombianske Camila Osorio.

Det står klart efter lodtrækningen, der fandt sted natten til tirsdag dansk tid.

Fire grand slam-titler 

Osaka og Osorio er henholdsvis nummer 56 og 53 i verden, men 27-årige Osaka har gennem karrieren vundet fire grand slam-titler og ligget nummer et i verden.

De senere år har hun periodevist været væk fra tennissporten af både mentale årsager, og fordi hun har været gravid.

Tauson har stået over for den tidligere topspiller en enkelt gang. Det skete tidligere på året i Auckland, hvor Osaka vandt første sæt, før hun måtte trække sig med en skade. Tauson endte med at vinde turneringen.

I den indbyrdes statistik mellem Tauson og Osorio står det 1-0 i colombiansk favør.

Naomi Osaka (til venstre) og Clara Tauson (til højre) stod over for hinanden i Auckland tidligere på året. Her vandt japaneren første sæt, før hun måtte trække sig med en skade.

Oversidder første runde 

Hvis 22.-seedede Tauson vinder sin første kamp, risikerer hun i tredje runde at møde den niendeseedede russer Mirra Andreeva, som for mindre end to uger siden vandt deres finalemøde i Dubai.

Også Holger Rune er som 12.-seedet oversidder i første runde. Hans første opgave er mod Corentin Moutet fra Frankrig eller Jordan Thompson fra Australien.

Når Rune videre herfra, kan menuen meget vel stå på franskmanden Ugo Humbert i tredje runde. Sidstnævnte er på verdensranglistens 19.-plads - seks pladser dårligere end danskeren.

Indian Wells spilles på hardcourtunderlag i USA og er en af forårets store turneringer. Den rangerer lige under de fire grand slam-turneringer, Australian Open, French Open, Wimbledon og US Open.

Powered by Labrador CMS