Forbrugerråd opfordrer varmekunder i Odsherred til at klage
Odsherred Forsyning har hævet priserne, og kunder, der vil ud af aftalen, opfordres til at klage til ankenævn
De nordvestsjællandske varmekunder hos Odsherred Forsyning opfordres til at klage, hvis de ønsker at udtræde af deres aftale hos forsyningsselskabet.
Det skriver Forbrugerrådet Tænk i en pressemeddelelse.
Klager bør rettes til Ankenævnet for Energiområdet. Nævnet behandler civilretlige tvister mellem private forbrugere og energiselskaber.
Opfordringen fra Tænk kommer, efter at Odsherred Forsyning i slutningen af februar skruede op for priserne. Stigningerne ligger på op mod 76 procent.
Udtrædelsesgodtgørelse
Ønsker man som kunde at udtræde, skal man betale en "udtrædelsesgodtgørelse".
Den faktiske godtgørelse beregnes ved at gange ejendommens areal med en sats per kvadratmeter.
For en standardbolig på 130 kvadratmeter vil udtrædelsesgodtgørelsen ifølge Odsherred Forsyning udgøre 212.255 kroner.
Fra forsyningsselskabets administrerende direktør, Pernille Ingildsen, har det lydt, at justeringen af prisen er nødvendig for "at sikre en stabil og driftssikker forsyning".

Under rekonstruktion
Odsherred Forsyning blev af Skifteretten i Holbæk taget under rekonstruktion med en gæld på mere end én milliard kroner sidste år.
En del af den store gæld i Odsherred Forsyning skyldes en fejlslået udrulning af fjernvarme i Odsherred Varme.
Men ifølge forbrugerrådet er der ikke tale om et reelt valg. Det er derimod en "de facto stavnsbinding af fjernvarmekunder".
- Vi mener ikke, at et fjernvarmeselskab på den måde kan få lov til at stavnsbinde forbrugere ved at lade dem betale flere hundrede tusind for at afmelde sig fjernvarmen - som de i nogle tilfælde ikke engang er begyndt at få leveret endnu, lyder det i et skriftligt citat fra seniorrådgiver i Forbrugerrådet Tænk Nikola Kiørboe.
Kan ikke garantere medhold
Forbrugerrådet kan ikke garantere, at forbrugerne får medhold i deres klagesager.
Men Nikola Kiørboe vurderer, at de kunder, der ikke engang har fået installeret fjernvarmen endnu, står med en god sag, lyder det.
Fra Odsherred Forsyning lød det i forbindelse med prisstigningerne i februar, at "vi kommer til at arbejde målrettet på at optimere den samlede økonomi gennem forbedret drift, administration og anlæg".
- Vores mål er om muligt igen at kunne reducere fjernvarmeprisen. Men det er en proces, der kommer til at tage lang tid, udtalte Pernille Ingildsen.