Far efter grufuld ulykke: -Trampoliner er roden til alt ondt
En 15-årig dreng risikerer at blive lam i det meste af kroppen, efter han landede forkert

15-årige Andreas Snepryd kom lørdag i sidste uge ud for en alvorlig ulykke på en trampolin i Glamsbjerg Fritidscenter på Fyn. Han landede forkert i et forsøg på at lave en saltomortale og brækkede to nakkehvirvler.
I weekenden har Andreas Snepryds far, Kim Hansen, berettet om hændelsen til Fyens Stiftstidende.
Han fortæller ifølge Jv.dk, at han aldrig har brudt sig om trampoliner.
– Trampoliner er roden til alt ondt. Min søn har hoppet i trampolin i mange år og har lavet saltomortaler masser af gange. Men lige denne gang skulle det gå galt. Det er det, der er det fandens ved det. Det er kun et spørgsmål om, at de skal lande forkert en gang, siger han.
Statistikken viser da også, at tusindvis af børn hvert år kommer til skade på trampoliner. De færreste ulykker er dog så alvorlige, som denne.
Overlæge Jens Lauritsen fra Ulykkes Analyse Gruppen på Odense Universitetshospital vil ikke fraråde, at børn hopper på trampoliner, men man bør tage forholdsregler og sørge for at sværere spring sker i rolige og trygge rammer.
Kim Hansens 15-årige søn er lige nu lam fra skulderen og ned, og det er uvist hvor meget af førligheden han vil få tilbage.