Chok-melding: Fyrer 1500 ansatte 

PostNord tager konsekvensen af faldende brevmængder og stopper omdeling af breve med udgangen af i år

Play video
Offentliggjort

PostNord Danmark afvikler brevforretning og fyrer 1500 ansatte

PostNord Danmark har annonceret, at 1500 ud af deres 4600 medarbejdere vil miste deres job som følge af, at selskabet stopper sin brevforretning ved udgangen af 2025. Dette skridt er en konsekvens af den drastiske nedgang i antallet af breve, som er faldet med 90 procent siden år 2000.

Administrerende direktør Kim Pedersen forklarer, at den digitale udvikling har gjort brevmarkedet urentabelt, og derfor fokuserer PostNord fremover kun på pakkeuddeling. Den danske afdeling vil tilpasse sig ved at tilbyde 700 medarbejdere fra brevområdet nye stillinger inden for organisationen, mens de resterende 1500 stillinger forsvinder.


Denne faktaboks blev genereret af Labrador AI og korrekturlæst af en journalist.

1500 af de 4600 medarbejdere i PostNord Danmark kan forvente at miste deres job.

Det er konsekvensen af, at det statsejede selskab med udgangen af 2025 afvikler sin brevforretning.

I en pressemeddelelse forklarer administrerende direktør Kim Pedersen beslutningen:

- Danskerne er blevet mere og mere digitale, og det betyder, at der er meget få breve tilbage i dag, og den nedgang fortsætter så markant, at brevmarkedet ikke længere er rentabelt, siger han.

Falder markant 

Siden 2000 er antallet af breve faldet med 90 procent, og fra 2023 til 2024 lyder faldet på hele 30 procent.

Samtidig ophørte PostNords befordringspligt, da den nye postlov trådte i kraft 1. januar 2024.

Befordringspligten betød tidligere, at PostNord havde pligt til at tage imod og omdele breve mod at få en økonomisk kompensation fra staten til gengæld.

Den kompensation er altså bortfaldet, og selv om prisen for at sende et almindeligt brev er steget til 29 kroner, kan det ikke opveje tabet af kompensationen. Brevomdeling er stadig en underskudsforretning for PostNord.

Dette syn vil man fra og med 2026 ikke længere opleve i Danmark. PostNord dropper omdeling af breve ved årsskiftet.

Tilbudt andre stillinger 

PostNord forventer, at 700 ud af 2200 medarbejdere fra brevområdet vil blive tilbudt stillinger andre steder i organisationen. De øvrige 1500 job forsvinder til gengæld.

- For at vi kan skabe en bæredygtig forretning, er vi nødt til at tilpasse os, og det medfører desværre en tung beslutning om at sige farvel til en del af vores kolleger, siger Kim Pedersen.

PostNords danske afdeling vil fremover udelukkende fokusere på uddeling af pakker. Hos PostNord i Sverige vil man fortsat tilbyde brevomdeling, ligesom selskabet også deler pakker ud i Norge og Finland.

PostNord er ejet af den danske og svenske stat i fællesskab. Svenskerne ejer 60 procent, mens Danmark ejer de resterende 40 procent.

Powered by Labrador CMS