Carlsberg lancerer Liverpool FC flaske

Carlsberg støtter fodbold og fans, og nu kan du drikke din kolde Carlsberg i dit holds farver – samtidig med at du viser, hvem du holder med.
Øl og fodbold går hånd i hånd, og i mere end 30 år har Carlsberg været tæt forbundet med fodbold – både lokalt, nationalt og på verdensplan.
Når Liverpool FC går på banen på legendariske Anfield Road, er det med Carlsberg som sponsor. Samarbejdet mellem Carlsberg og Liverpool begyndte i 1992, og sponsoratet er dermed det længste i den engelske Premier Leagues historie. I 2013 blev aftalen forlænget yderligere tre sæsoner, så den løber til og med 2015/16 sæsonen.
Carlsberg var med under Champions League triumfen mod AC Milan i 2005, og frem til år 2010 var Carlsbergs logo at finde på brystet af Liverpool-spillere som Daniel Agger og Steven Gerrard. I 2010 ændrede man samarbejdet, så Carlsberg blev den officielle bryggeripartner for The Reds, som Liverpool også kaldes.
I forbindelse med Superligaen og Barclays Premier League lancerer Carlsberg en række specialdesignede ølflasker, som hylder de mange dedikerede fodboldfans der gennem tykt og tyndt støtter deres favorithold. De nye flasker er tilegnet fire markante fodboldhold, som Carlsberg sponsorerer – nemlig Liverpool, F.C. København, OB og Brøndby IF.
”Carlsberg for fan” er netop kommet i handlen og sælges hos 1.500 forhandlere landet over, så længe lager haves.