Politiet melder ud efter fund af død kvinde
To personer fremstilles lørdag klokken 13.30 i Retten i Nykøbing Falster i grundlovsforhør sigtet for drab
To personer er sigtet for drab på en kvinde, der fredag blev fundet livløs i en bolig i Holme-Olstrup i Næstved Kommune på Sydsjælland.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
Kvinden blev fundet fredag formiddag.
- Det stod hurtigt klart, at kvinden ikke stod til at redde. Samtidig var der flere forhold, der kunne tyde på, at dødsfaldet ikke var naturligt, skriver politiet i meddelelsen.
Afhørt fredag og lørdag
Både fredag og lørdag har politiet afhørt folk og foretaget kriminaltekniske undersøgelser på stedet.
Det har ført til, at de to er blevet anholdt.
Der er tale om en mand og en kvinde.
De fremstilles i grundlovsforhør lørdag klokken 13.30 ved Retten i Nykøbing Falster. Her vil anklagemyndigheden kræve dem varetægtsfængslet i sagen.
Har relation til den dræbte
Både manden og kvinde har en relation til den dræbte, skriver politiet, som dog ikke kommer det nærmere.
Der er heller ikke yderligere oplysninger om den dræbte kvinde, herunder hendes alder eller hvornår og hvordan hun skulle være slået ihjel, eller hvorfor politiet rykkede ud til adressen.
Vagtchef Anders Dahl fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi vil lørdag før klokken 10 ikke sige andet, end der står i pressemeddelelsen.
Han henviser til, at anklagemyndigheden i grundlovsforhøret vil anmode dommeren om at lukke dørene.

Sigtelse læses op
Når et grundlovsforhør er for lukkede døre, forhindres offentligheden i at høre nærmere om sagens beviser, og om hvad den sigtede eventuelt forklarer.
Sigtelsen læses derimod op for åbne døre, ligesom forsvareren kan fortælle, hvordan den mistænkte forholder sig til sigtelsen.
Søger vidner
Politiet beder eventuelle vidner, som har set eller hørt noget mistænkeligt omkring Skovvej mellem 26. og 28. februar, om at tage kontakt.
Man kan ringe til politiet på telefonnummer 114.