Politi spærrer fire spor på Hovedbanegården

Københavns Politis undersøgelser af et mistænkeligt forhold påvirkede onsdag formiddag togtrafikken

Rejser du med DSB eller Arriva, så har du ret til kompensation, hvis du ankommer til din destination mere end 30 minutter forsinket. Hvor stor din kompensation bliver, afhænger af, hvor meget du er forsinket. Ankommer du mere end 30 minutter for sent, så har du ret til økonomisk kompensation for 25 procent af rejsens pris. Er du forsinket mere end en time, så har du ret til kompensation for 50 procent af rejsen, og du har også ret til forplejning. Det er som regel i form af noget let at spise eller drikke, som bliver uddelt i toget ifølge DSB. Er du forsinket 90 minutter eller mere, så får du kompensation for 75 procent af rejsens pris. Er forsinkelsen på 120 minutter eller mere, får du kompensation for hele prisen, oplyser DSB og Arriva. Er du pendler og har et pendlerkort, kan du tilmelde dig DSB eller Arrivas Pendler Rejsetidsgaranti. Det er en ordning, hvor du automatisk får kompensation, når selskaberne ikke lever op til forpligtelserne på strækningen.
Offentliggjort Sidst opdateret

Københavns Hovedbanegård er onsdag påvirket af, at Københavns Politi har anholdt to personer på det trafikale knudepunkt.

Onsdag eftermiddag har politiet bedt DSB om ikke at benytte spor 3, 4, 5 og 6. Det er halvdelen af sporene, der bruges til fjern- og regionaltog.

Det oplyser DSB.

Rammer myldretiden

Den ordre har umiddelbart ikke nogen trafikale konsekvenser, men det kan det få, når myldretiden begynder, lyder det fra DSB.

Tidligere på dagen standsede S-togene ikke på Hovedbanegården, mens flere fjern- og regionaltog holdt stille.

Heller ikke metrolinjerne M3 og M4 standsede på stationen.

Togtrafikken på Københavns Hovedbanegård var påvirket på grund af et mistænkeligt forhold. Omkring klokken 12.00 er politiet fortsat til stede på Hovedbanegården. (Arkivfoto).

Kort før klokken 12 meddeler både DSB og Københavns Politi, at togtrafikken er genoptaget.

Forventer store forsinkelser

- Der må forventes store forsinkelser og en del aflyste tog, til vi har fået tog og personale tilbage på rette pladser igen, skriver DSB på X.

DSB opfordrer til, at man orienterer sig på DSB's hjemmeside eller på Rejseplanen.

Det var politiet, der havde bedt DSB om ikke at lade nogle tog standse på Hovedbanegården.

Holder kortene tæt til kroppen

Københavns Politi har ikke oplyst, hvad det mistænkelige forhold drejer sig om.

De to personer er blevet anholdt i forbindelse med to eksplosioner ved Israels ambassade natten til onsdag.

En tredje person er desuden blevet anholdt et andet sted i København onsdag.

Ingen kom til skade ved eksplosionerne.

Powered by Labrador CMS