Lottovinder må indfri løfte til barn
Man skal holde, hvad man lover

Mere glimmer, luksus og sjov og spas i hverdagen:
Sådan lyder planen for en mand fra Herning, der for nylig vandt en million kroner i Lotto.
Det skriver Danske Spil i en pressemeddelelse.
Men inden den mere luksusprægede dagligdag kan begynde, er der noget, han skal have klaret.
Problem
- Jeg har jo et problem, siger manden og griner lidt.
- Et af mine børn ville godt på skiferie, men det plejer vi ikke at gøre, for vi har prioriteret andre ting. Og så svarede jeg, at hvis vi vandt i Lotto, så ville vi tage på skiferie… Det var dagen før trækningen, så nu har jeg den hængende over hovedet, siger han.
Hverken han eller andre i familien er naturtalenter på ski.
- Jeg tror nok, at det ender med en skitur. Der er vel noget, der hedder skiskole, ik? Og så tænker jeg, at vi kan tage sydpå, for der har de også afterski, og på den måde kan vi jo starte med en disciplin, som vi kender i forvejen, funderer han.
Tager det roligt med resten af pengene
Efter skiferiener det planen at tage det lidt mere stille og roligt med resten af gevinsten.
- Det lyder måske kedeligt, men som Dan Turell sagde: ’Jeg holder af hverdagen’. Det gør jeg også. Jeg elsker hverdagen, siger manden.
- Det er nemt nok at brænde alle pengene af på at rejse jorden rundt i en måned, men planen er i stedet at gøre hverdagen bedre. Nu er der råd til en ekstra koncert med vennerne, eller til en sviptur til et eller andet sted, fortæller den glade vinder.