Marius har forladt Norge

Efter varetægtsfængsling har den norske kronprinsesses søn søgt hjælp til sit misbrug, melder medie

Marius i behandling
Marius i behandling
AfspilningshastighedNormal
Skift videokvalitet-
Afspilningshastighed
0.25
0.5
0.75
Normal
1.25
1.5
1.75
2
Slå lyden til
00:00
/
00:31
LIVE
Kilde: Lise Åserud/AFP/Ritzau Scanpix
Offentliggjort

Marius Borg Høiby er rejst væk fra Norge for at påbegynde behandling for sine misbrugsproblemer. Dette sker kort efter hans løsladelse fra varetægt i sidste uge.

Det skriver Dagbladet.no.

Erkender udfordringer

I en tidligere udtalelse har Marius Borg Høiby erkendt sine udfordringer:

- Jeg har over længere tid haft problemer, og det er noget, jeg har været i behandling for tidligere. Denne behandling skal jeg nu genoptage og tage på største alvor, fortalte han i august gennem sin advokat.

Mette-Marits søn har erkendt, at han har et misbrugsproblem, som han nu igen vil gå i behandling for.

Nødvendig hjælp

Kronprins Haakon udtalte til NRK, at familien længe har arbejdet på at sikre kronprinsesse Mette-Marits søn den nødvendige hjælp.

Vold og voldtægt

- Vi som familie og forældre har selvfølgelig været optaget af, at Marius skal få hjælp, sagde han.

27-årige Marius Borg Høiby har været sigtet i flere alvorlige sager - herunder vold og voldtægt, men nægter sig skyldig i størstedelen af anklagerne.



Powered by Labrador CMS