Kriminal

Arrestordre fører til anholdelse af mistænkt for skyderi

En 28-årig mand er anholdt i udlandet og udleveret til Danmark i en sag om drabsforsøg i Sønderborg.

En europæisk arrestordre har båret frugt i en sag om et skyderi i Sønderborg, og en mistænkt er blevet bragt til Danmark.

Den 28-årige mand er ifølge en pressemeddelelse fra Syd- og Sønderjyllands Politi blevet anholdt i udlandet på baggrund af arrestordren. Torsdag blev han så udleveret til Danmark.

Her vil han blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Sønderborg fredag klokken 10. I retsmødet vil en dommer skulle tage stilling til, om der er grundlag for at varetægtsfængsle ham.

Han sigtes for drabsforsøg på en 22-årig mand, som 30. oktober blev ramt af skud i Store Rådhusgade i Sønderborg. Offeret blev indlagt på sygehuset og meldt uden for livsfare.

Politiet oplyser ikke, hvilket land den 28-årige er blevet anholdt i.

I forvejen sidder en 24-årig mand fra Sønderborg varetægtsfængslet i sagen. Han blev anholdt under et døgn efter drabsforsøget.

Politiet ønsker lukkethed i sagen. En anklager vil fredag bede dommeren om at lukke dørene ved grundlovsforhøret, så offentligheden ikke får indblik i sagens beviser og den 28-åriges eventuelle forklaring.

Ligeledes afviser Syd- og Sønderjyllands Politi at have yderligere oplysninger til pressen i sagen på nuværende tidspunkt.

/ritzau/

Back to top button

Bruger du Adblocker?

Please consider supporting us by disabling your ad blocker