Antallet af trusler mod Sverige stiger oplyser efterretningstjeneste
Koranafbrænding foran tyrkisk ambassade i Stockholm er en af grundene til, at Sverige oplever flere trusler.
Truslerne mod Sveriges sikkerhed er stærkt forøget, blandt andet efter den højreorienterede dansk-svenske aktivist Rasmus Paludans afbrænding af Koraner foran Tyrkiets ambassade i Stockholm.
Det oplyser det svenske politis efterretningsvæsen Säpo i en pressemeddelelse.
Säpo håndterer trusler om angreb rettet mod Sverige. Det er den svenske efterretningstjenestes opgave at afværge og forhindre angreb.
Nu konstaterer Säpo i deres efterretningsarbejde, at antallet af trusler om angreb er steget.
– Vi lever i en utrolig polariseret verden, hvor en lille gnist kan have store konsekvenser, siger Fredrik Hallström, som er chef for terrorbekæmpelse i Säpo, ifølge den svenske nyhedsstation SVT Nyheter.
Fredrik Hallström vil ikke komme ind på, hvad truslerne består i, men han sætter overfor SVT Nyheter ord på, hvor truslerne kommer fra.
– Hvad angår truslerne, så kommer de primært fra det voldelige islamistiske miljø, siger han til tv-stationen.
En anden faktor, som ifølge SVT er med til at skabe det stigende antal trusler, er en kampagne på sociale medier, hvor voldsstøttende islamistiske organisationer spreder falske informationer om svenske myndigheder og kommuner.
Kampagnen blev lanceret på det sociale medie Twitter, og det hævdes blandt andet, at de svenske myndigheder kidnapper børn.
Den anspændte sikkerhedssituation på grund af krigen i Ukraine nævnes også som en af årsagerne.
Terrortrusselsniveauet er dog ikke ændret. Det er stadig på et forhøjet niveau.
/ritzau/TT