Udland

Anklager anker frifindelsen af tidligere dansk topchef i Swedbank

Anklageren vil have Birgitte Bonnesen dømt for alle anklager om groft bedrageri og læk af insiderinformation.

Anklageren anker frifindelsen af den tidligere topchef for Swedbank Birgitte Bonnesen.

Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.

Byretten i Stockholm frifandt danske Birgitte Bonnesen for alle anklager om groft bedrageri og læk af insiderinformation i januar.

– Efter omhyggelig gennemgang af byrettens dom kan vi konstatere, at vi ikke deler byrettens vurderinger og konklusioner, skriver Thomas Langrot, der er anklager i sagen, i en pressemeddelelse ifølge TT.

Anklageren går efter at få Birgitte Bonnesen dømt for alle de punkter, der indgik i det tidligere anklageskrift. Det inkluderer blandt andet grov markedsmanipulation i flere omgange og videregivelse af insideroplysninger.

Under retssagen i Stockholm krævede anklagemyndigheden, at Birgitte Bonnesen blev idømt to års fængsel.

Birgitte Bonnesen var ansat i Swedbank i over 30 år. I 2016 blev hun direktør for hele banken. Og inden da – fra 2011 til 2014 – var hun chef for Swedbanks baltiske forretning. Hun blev fyret i 2019.

Det skete efter en række afsløringer i en udsendelse på den svenske tv-station SVT. Her afdækkede de svenske journalister mistænkelige transaktioner, der havde fundet sted i Swedbanks estiske filial.

Dette trak tråde til hvidvasksagen i Danske Banks filial i Estland.

Sagen handler om en række udtalelser, som Birgitte Bonnesen kom med i 2018 og 2019, hvor hun var administrerende direktør i Swedbank.

Ifølge anklageskriftet skulle hun forsætligt eller groft uagtsomt have givet vildledende oplysninger om bankens foranstaltninger for at forebygge hvidvask i den estiske afdeling.

Anklageren mener, at udtalelserne var vildledende for markedet. Ifølge byrettens dom fra januar var udtalelserne ikke konkrete nok til at være strafbare. Det skriver SVT.

Birgitte Bonnesen har gennem hele sagen nægtet sig skyldig.

/ritzau/

Back to top button

Bruger du Adblocker?

Please consider supporting us by disabling your ad blocker