Indland

76 i audiens hos dronningen

Mandag var 76 borgere mødt op til audiens hos dronning Margrethe for at takke for udnævnelser, ordener og medaljer.

76 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos dronning Margrethe på Christiansborg Slot.

Følgende takkede for udnævnelse til ridder af 1. grad af dannebrogordenen:
Direktør for Kriminalforsorgen, Ina Eliasen, 1401 København K, oberstløjtnant, Svend Jepsen Steg, 7500 Holstebro.

Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af dannebrogordenen:
Medlem af Folketinget Mette Dencker, 1240 København K, direktør for Moderna Museet i Stockholm, næstformand for Det Kongelige Teater, Gitte Ørskou, 9000 Aalborg, rektor ved Arkitektskolen Aarhus, Torben Nielsen, 8000 Aarhus C, børne- og ungedirektør i Vejle Kommune, Claus Edvard Svold, 7100 Vejle, professor ved Aarhus Universitet, Michael Bang Petersen, 8220 Brabrand, kommandørkaptajn Brian Møller Ottesen, 4220 Korsør, kontorchef i Justitsministeriet Rasmus Krogh Pedersen, 2000 Frederiksberg, professor ved Aarhus Universitet, ph.d., overlæge Tine Brink Henriksen, 8240 Risskov, byrådsmedlem i Vesthimmerlands Kommune Kurt Friis Jørgensen, 9640 Farsø, byrådsmedlem i Skanderborg Kommune Martin Frausing Poulsen, 8660 Skanderborg, byrådsmedlem i Vesthimmerlands Kommune Palle Jensen, 9600 Aars, major Anders Pedersen, 7870 Roslev.

For den kongelige belønningsmedalje takkede:
Fhv. SAP business consultant i Envases Europe A/S Lena Petersen, 5000 Odense C, fhv. advokatsekretær hos Advokatfirmaet Mogens Hebbelstrup, Birgitte Søe Bak, 9500 Hobro, fhv. senior technical controller i Codan Forsikring A/S Ole Pedersen Gold, 3500 Værløse, service engineer hos Kamstrup A/S Carsten Sletting, 8381 Tilst, customer service specialist hos Danfoss A/S Helge Fynsk, 8220 Aarhus, advokatsekretær hos Aktieselskabet Advokaterne Amtmandstoften Jonna Larsen, 9800 Hjørring, fhv. redder i Falck Danmark A/S Poul Wilson, 2630 Taastrup, kontorassistent hos G. Bech-Hansen A/S Mette Kirstine Fjordside, 6950 Ringkøbing, fhv. butiksassistent i Coop Danmark A/S Birthe Hyller Gustafsson, 2300 København S, fhv. privatrådgiver hos Sydbank Marianne Christensen, 6862 Tistrup, ejendomsfunktionær hos Boligforeningen Ungdomsbo Bjarne Mørch Vilster, 6710 Esbjerg V, fhv. produktionsmedarbejder hos Probeco A/S Annie Johansen, 9670 Løgstør, fhv. reparatør i Danish Crown Amba Jan Holger Pedersen, 4100 Ringsted, fhv. uddeler i Coop Danmark A/S Gert Jensen, 8382 Hinnerup, trælastdirektør hos Stark Danmark Jens-Erling Riise, 4400 Kalundborg.

Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv:

Seniorsergent Allan Bennetzen, 8600 Silkeborg, seniorsergent Per Vestergaard, 8600 Silkeborg, chefkonsulent i Lolland Kommune Steen Frantsen, 4900 Nakskov, sygeplejerske på Odense Universitetshospital – Svendborg Sygehus Ulla Thorup Jessen, 5260 Odense S, sygeplejerske på Odense Universitetshospital – Svendborg Sygehus Tove Brammer, 5250 Odense SV, daglig koordinator i De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland Uli Heyden, 3390 Hundested, specialist i Slagelse Kommune Ilse Tvilling, 4200 Slagelse, fagkonsulent i Gældsstyrelsen Kjeld Folke Jensen, 6200 Aabenraa, lægesekretær på Psykiatrisk Afdeling Esbjerg Birte Rasmussen, 8240 Risskov, lønkonsulent i Guldborgsund Kommune Helle Hougaard, 4800 Nykøbing F, lægesekretær på Odense Universitetshospital – Svendborg Sygehus Marianne Sparre, 5230 Odense M, fagkonsulent i Skattestyrelsen Birgitte Bonde Aagaard, 8920 Randers NV, fuldmægtig i Aalborg Kommune Steen Bruun Andersen, 9220 Aalborg Øst, fagkonsulent i Skattestyrelsen Susanne Normann Suhr, 3400 Hillerød, konsulent i Gældsstyrelsen Anne Rønne Larsen, 4400 Kalundborg, plejer på Psykiatrisk Afdeling Aabenraa Kirsten Ryge Deleuran, 6440 Augustenborg, fuldmægtig på Ungdomsskolen, Horsens, Peter Uldall Thyssen, 8700 Horsens, socialformidler i Københavns Kommune Heidi Barfod, 1415 København K, fastholdelseskonsulent i Aarhus Kommune Liselotte Weber Madsen, 8260 Viby J, specialist i Odsherred Kommune Bente Hvid Saner, 4572 Nørre Asmindrup, registreringskonsulent på Sygehus Sønderjylland Solveig Buus Jensen, 6430 Nordborg, sekretær i Odense Kommune Anette Jæger, 5320 Agedrup, overlærer på Engelsborgskolen Hanne Wiegandt, 2830 Virum, bioanalytiker på Hospitalsenhed Midt – Silkeborg Dorthe Winneche Ramsing, 8600 Silkeborg, overassistent på Hillerød Bibliotek Kirsten Bjerregaard, 3100 Hornbæk, pædagog på Seminarieskolen Marianne Bendsen, 9280 Storvorde, lærer på Møllehøjskolen Birte Hjertensgaard, 8800 Viborg, teknisk designer i Københavns Kommune Helle Olsen, 2770 Kastrup, social- og sundhedsassistent på Aarhus Universitetshospital Inge Hjøllund, 8260 Viby J, lærer på BillundSkolen Jens Hviid, 7183 Randbøl, pædagogmedhjælper i Børnehuset Ryhaven Pia Jarland, 8310 Tranbjerg J, kedelpasser på Danmarks Tekniske Universitet Flemming Sigvald Jensen, 4771 Kalvehave, social- og sundhedsassistent på Rigshospitalet Clara Kragh Jørgensen, 2100 København Ø, ernæringsassistent i Devika Lilian Madvig Nexø, 3730 Nexø, tandplejer i Haderslev Kommunale Tandpleje Conny Rosenkrantz Poulsen, 6500 Vojens, social- og sundhedshjælper i Center for Hjemmepleje og hjemmesygepleje Karin Jennifer Bargholz, 2860 Søborg, social- og sundhedsassistent i Plejecenter Frøavlen Birgitte Norbert Henriksen, 5700 Svendborg, køkkenmedhjælper i Hørsholm Kommune Bente Eli Pedersen, 2970 Hørsholm, dagplejer ved Vandloppen Lolland Kommune Lene Bente Jørgensen, 4970 Rødby, assistent i Aarhus Kommune Bjørn Egil Sand, 8471 Sabro.

Følgende takkede for udnævnelse:
Ambassadør Uffe A. Balslev, provst René Warming Gehrt Høeg, 8370 Hadsten, provst Hans Henrik Merrild, 5953 Langeland, oberst i Hæren Jesper Momme, 9380 Vestbjerg, oberstløjtnant i Flyvevåbnet Anders Madsen, 8800 Viborg.

Følgende var i afskedsaudiens:
Vicedirektør i Danmarks Eksportkredit Jan Vassard, 4700 Næstved, generalløjtnant i Hæren Michael Anker Lollesgaard, 3390 Halsnæs.

/ritzau/

Back to top button

Bruger du Adblocker?

Please consider supporting us by disabling your ad blocker