Indland

Se listen: 72 i audiens hos dronningen

Mandag var 72 borgere mødt op til audiens hos dronningen for at takke for ordener, udnævnelser og medaljer.

72 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos dronningen på Christiansborg Slot.

Følgende takkede for udnævnelse til kommandør af 1. grad af dannebrogordenen:

Ambassadør i Grækenland Klavs Arnoldi Holm, 2100 København Ø.

For udnævnelse til kommandør af dannebrogordenen takkede:

Politidirektør i Københavns Vestegns Politi Kim Christiansen, 2000 Frederiksberg, departementschef i Udenrigsministeriet, ambassadør Jeppe Tranholm-Mikkelsen, 2900 Hellerup.

Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af dannebrogordenen:

Borgmester i Vejen Kommune Frank Schmidt-Hansen, 6630 Rødding, borgmester i Gladsaxe Kommune Trine Græse, 2860 Søborg, brigadechef Nicolai Rauhe Kristensen, 3700 Rønne, kommunaldirektør i Vejle Kommune Niels Nybye Ågesen, 7120 Vejle Øst, arbejdsmarkedsdirektør i Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering Peter Graversen, 5000 Odense C, it-chef i Danmarks Statistik Peter Glæsel, 3450 Allerød, sagkyndigt medlem af Sø- og Handelsretten, kreativ designkonsulent Svend Sigurd Onø, 2800 Kongens Lyngby, kontorchef i Skatteministeriet Mikkel Dirks, 2830 Virum, rektor for Kalundborg Gymnasium og HF Peter Abildgaard Andersen, 4400 Kalundborg, byrådsmedlem i Vejle Kommune Søren Peschardt, 7100 Vejle, byrådsmedlem i Vejle Kommune Niels Guldahl Clemmensen, 7323 Give, byrådsmedlem i Vejle Kommune Johnny Beck, 7100 Vejle, byrådsmedlem i Vejle Kommune Peder Hummelmose, 7080 Børkop, fhv. byrådsmedlem i Vejle Kommune Dan Kenny Lygum Skjerning, 7080 Børkop.

For den kongelige belønningsmedalje takkede:

Fhv. Payment Process Support Officer i Nordea Bank Danmark A/S Birte Merete Andersen, 4622 Solrød, fhv. servicerådgiver i Sydbank A/S Birthe Jørgensen, 4200 Slagelse, systemkoordinator hos Andel Holding A/S Janne Kajberg Hansen, 3500 Værløse, fhv. farmakonom på Herlev Apotek Marianne Rosenkrantz Andersen, 2000 Frederiksberg, farmakonom på Hornslet Ebeltoft Apotek Bente Bay Jensen, 8950 Ørsted, bioanalytiker hos Lægehuset Slotsbryggen Karen Helvig, 4891 Toreby L, bankrådgiver i Nordea Bank Birthe Pelle Hedegaard, 5700 Svendborg, fhv. salgssupporter hos Stark A/S Tove Andersen, 9700 Brønderslev, svejser/operatør hos Kverneland Group Kerteminde A/S Aksel Schäfler Hansen, 5474 Veflinge, fhv. Business Supporter hos Nordea Bank Kennith Jensen, 4600 Køge, salgsassistent i Coop Danmark A/S Britta Østerby Vinholt, 4262 Sandved, produktionsmedarbejder hos Moveero A/S Verner Jørgen Kolbæk Kristensen, 6623 Vorbasse, fhv. tankvognschauffør hos Arla Foods amba, Transportcenter NordVest, Ove Mastrup Hansen, 7190 Billund, fhv. truckfører hos Hornsyld Købmandsgaard A/S Henning Jørgensen, 7130 Juelsminde, fhv. tømrerformand i Elindco A/S Peter Erik Sørensen, 4000 Roskilde, fhv. driftsleder hos Falck Danmark A/S Finn Heise, 2630 Taastrup, salgschef hos PF Leif Mohr Petur Sørensen, FO-100 Tórshavn, skoleleder på Helsinge Realskole Alice Bach Andersen, 3220 Tisvildeleje.

Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv:

Kunderådgiver i ATP, Udbetaling Danmark Gitte Normann Nielsen, 2200 København N, chefsergent Johnny Bay Parlev, 4040 Jyllinge, sygeplejerske på Sophienborg Plejehjem Kirsten Krag Petersen, 3400 Hillerød, overværkmester i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse Ole Lindqvist Nielsen, 4230 Skælskør, ambulantsygeplejerske i Psykiatrisk Afdeling Svendborg Jette Stafsen Rasmussen, 5700 Svendborg, sygeplejerske i Frederiksberg Hjemmepleje Hanne Lis Pedersen, 2000 Frederiksberg, økonomikonsulent i Tønder Kommune Aike Katarina Kjær, 6280 Højer, værkmester i Forsvarskommandoen Preben Kold, 9900 Frederikshavn, meteorologikontrollør ved Danmarks Meteorologiske Institut Steen Boye Hermansen, 2920 Charlottenlund, overlærer på Gungehusskolen Flemming Paarup Pallesen, 2650 Hvidovre, fysioterapeut i Afdelingen for Depression og Angst, Aarhus Universitetshospital, Irene Smith Lassen, 8260 Viby J, laborant på Sydvestjysk Sygehus Jette Hermansen, 6705 Esbjerg Ø, overassistent i Motorstyrelsen Jette Burgdorf, 8600 Silkeborg, stationsbetjent i DSB Kirsten Martesen Hansen-Thiim, 7000 Fredericia, køkken- og ernæringsassistent i Esbjerg Kommune Tove Berg Jespersen, 6710 Esbjerg V, toldfunktionær i Toldstyrelsen Birger Helge Andreas Christiansen, 3660 Stenløse, social- og sundhedshjælper i Hjemmeplejen i Helsingør Kommune Charlotte Bjerre, 3060 Espergærde, dyrepasser i Guldborgsund Zoo & Botanisk Have Liselotte Johanne Larsen, 4873 Væggerløse, social- og sundhedsassistent på Plejecenter Bøgely Birthe Madsen, 7840 Højslev, teknisk serviceleder på Skivehus Skole Anders-Jakob Aakjær Laigaard, 7800 Skive, HR-sagsbehandler i Erhvervsministeriet Jytte Winnie Rasmussen, 2920 Charlottenlund, social- og sundhedsassistent på Plejecenter Toftegården Karin Birkkjær Schmidt, 6541 Bevtoft, social- og sundhedshjælper på Frederiksbroens Plejecenter Susan Jørgensen, 5220 Odense SØ, husassistent i Vores Køkken Ry Eva Hørmann Sørensen, 8680 Ry, organist i Sdr. Dalby Kirke Marianne Barfred Krarup, 4690 Haslev.

Følgende takkede for udnævnelser:

Provst Peter Hjorth Fredensborg, 7190 Billund, oberstløjtnant i Hæren Georg Garth-Grüner, 4060 Kirke Såby, kommandørkaptajn Flemming Elkjær Haar, oberstløjtnant i Hæren Ronni Holm Hansen, 2700 Brønshøj, provst i Frederiksværks Provsti Sophie Juel, 3200 Helsinge, oberstløjtnant i Hæren Steen Jørgensen, Bruxelles, hofjægermester, godsejer, greve Carl Christian von Plessen, 4700 Næstved, ambassadør i Forenede Arabiske Emirater Anders Bjørn Hansen, 2100 København Ø.

Følgende var i afskedsaudiens:

Oberstløjtnant i Flyvevåbnet Lars Piilgaard Nielsen, 8464 Galten, oberstløjtnant i Flyvevåbnet Lars Søndergaard Jensen, provst for Langeland-Ærø Provsti, Fyens Stift Trille Bakkiam Brink Westergaard, 6720 Fanø.

Følgende takkede dronningen:

Kommandørkaptajn, fhv. adjudant Hakon Badstue.

/ritzau/

Back to top button