Kriminal

22-årig idømmes forvaring for drab på ung mand i Herning

Fredag har et nævningeting ved Retten i Herning tildelt tre mænd straf i sag om 22-årigs død.

Natten til 5. august 2021 slog en 22-årig mand fra Herning alarm, da han var blevet stukket med kniv i Herning by.

Men hans liv stod ikke til at redde, og han mistede senere livet på hospitalet.

Fredag er 22-årige Roble Yussuf Abdullahi blevet idømt forvaring for drabet.

Det har et nævningeting ved Retten i Herning afgjort, skriver TV Midtvest.

Forvaring er formelt set ikke en straf, men en foranstaltning, der træder i stedet for straf, når den dømte anses for at være særligt farlig.

En dom til forvaring forudsætter, at retten finder det nødvendigt med en tidsubestemt foranstaltning frem for straf for at forhindre den dømte i at begå ny farlig kriminalitet.

Roble Yussuf Abdullahi var ifølge TV Midtvest den eneste af de tiltalte, som ønskede at udtale sig, da sagen begyndte i januar.

Dengang forklarede han, at han kendte den dræbte mand, men at han ikke havde dræbt ham. Han havde været ude i byen den aften på grund af en narkohandel.

21-årige Abdirakib Yussuf Abdullahi og 24-årige Bashir Abdulkadri Mohamed får seks års fængsel for vold med døden til følge, skriver TV Midtvest.

Alle tre skal desuden udvises af Danmark, når de har afsonet deres straf. De har alle nægtet sig skyldige.

Den 22-årige mand, som mistede livet, blev ifølge Herning Folkeblad allerede forsøgt dræbt fem måneder før. Det er dog nogle andre gerningsmænd, som har siddet på anklagebænken i den sag.

Sagen om drabsforsøg blev afgjort i juni 2022.

En fjerde mand, som er 21 år gammel, blev frifundet for medvirken til drabet, men han er blevet dømt for våbenbesiddelse. Han har fra starten erkendt våbenbesiddelse. Han straffes med fængsel i to et halvt år.

Han har accepteret sin dom ifølge TV Midtvest.

De andre tre mænd ankede på stedet dommen til landsretten.

/ritzau/

Back to top button

Bruger du Adblocker?

Please consider supporting us by disabling your ad blocker