Udland

10.000 på gaden i Berlin: Stop våbenleverancerne til Ukraine

Demonstranter opfordrede de tyske politikere til at holde igen med militær støtte til Ukraine.

Flere tusinde demonstranter samledes lørdag i det centrale Berlin for at sende en klar besked til de tyske politikere om, at Tyskland skal stoppe med at levere våben til militæret i det krigsramte Ukraine.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Demonstrationen fandt sted dagen efter etårsdagen for Ruslands invasion af Ukraine. Flere af Ukraines vestlige allierede markerede årsdagen med nye løfter om våben og kampvogne til ukrainerne.

– Vi opfordrer den tyske kansler til at stoppe eskaleringen af våbenleverancer. Nu! For hver dag, der er spildt, koster op mod yderligere 1000 liv – og bringer os tættere på Tredje Verdenskrig, lød det fra arrangørerne i en udtalelse forud for demonstrationen.

Tyskland er sammen med USA et af de lande, der har bidraget med mest militært udstyr til Ukraine. Tyskland er alligevel blevet kritiseret for at være for tilbageholdende med sin støtte til ukrainerne i krigen mod Rusland.

Konkret er Tyskland blevet kritiseret af blandt andet Polen for at vente længe med at godkende leveringer af de eftertragtede Leopard 2-kampvogne til Ukraine.

Godkendelsen kom i januar. Herefter havde andre lande, der har købt kampvognene, tilladelse til at sende de tyskproducerede kampvogne afsted til militæret i Ukraine. Det er noget, som flere lande vil gøre.

Demonstrationen i Berlin var arrangeret af blandt andre et fremtrædende medlem af venstrefløjspartiet Die Linke.

Deltagerne i demonstrationen blev fulgt af 1400 politibetjente. Ud over at sørge for ro og orden holdt politiet øje med, at ingen demonstranter var iklædt militæruniformer eller havde medbragt russiske eller sovjetiske flag.

De måtte ifølge politiet heller ikke synge russiske militærsange eller fremvise symboler, der sættes i forbindelse med højreekstremisme.

/ritzau/Reuters

Back to top button

Bruger du Adblocker?

Please consider supporting us by disabling your ad blocker